jak poradzić sobie z rozstaniem

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Rozstanie, bez względu na wszelkie okoliczności, jest jednym z najbardziej stresujących życiowych doświadczeń. Przechodzenie przez ten trudny okres wymaga kilkuetapowego podejścia. Najważniejszy jest czas - potrzebny przede wszystkim do tego, żeby przyjrzeć się swoim emocjom. Z tego artykułu dowiesz się, jak poradzić sobie z rozstaniem w zależności od różnej sytuacji życiowej - kiedy nadal kochasz drugą osobę, spędziliście razem wiele lat i wychowujecie razem dzieci.

Jak poradzić sobie z rozstaniem? Zadbaj o swoje emocje

Pierwszym krokiem, aby poradzić sobie z rozstaniem, jest akceptacja swoich uczuć. Badania pokazują, że rozstanie wywołuje reakcję emocjonalną podobną do żałoby po stracie bliskiej osoby. Uczucia takie jak smutek, złość, frustracja czy poczucie odrzucenia są więc całkowicie naturalne. Zalecane jest więc, by poświęcić czas na oswojenie się i przepracowanie tych emocji, zamiast je tłumić lub ignorować.

Co może pomóc? Zapisywanie myśli i uczuć w dzienniku, rozmowy z zaufanymi osobami lub profesjonalnym terapeutą - badania dowodzą, że osoby, które wyrażają swoje emocje, lepiej radzą sobie z negatywnymi skutkami rozstania.

Jak poradzić sobie z rozstaniem, gdy nadal kochamy?

Gdy nasze uczucia do drugiej osoby wciąż są silne, bardzo ważne jest wyznaczenie pewnych granic w komunikacji z byłą partnerką/partnerem. Eksperci często podnoszą kwestię ograniczenia kontaktów, co może być trudne - szczególnie jeśli za Tobą i partnerem/ką wiele lat wspólnego życia i łączą Was dzieci. 

Jest to jednak niezbędne, aby doprowadzić do tego, że na kolejnym etapie rozmowa będzie wyglądała inaczej, odbywała się przy mniejszym natężeniu emocji, z wzajemnym szacunkiem do siebie, ale i pewnym dystansem. Zajęcie się nowymi lub zaniedbanymi hobby, spotkania z przyjaciółmi, a nawet angażowanie się w wolontariat, mogą odwrócić uwagę od bólu i pomóc w regeneracji.

Jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku?

Rozstanie po długoletnim związku wymaga szczególnego podejścia. W takim przypadku ważne jest ponowne odkrywanie własnej tożsamości, która często bywa zatarta w relacjach trwających wiele lat. Uczestnictwo w grupach wsparcia, sesje terapeutyczne, a także podejmowanie nowych aktywności, które były odkładane lub pominięte ze względu na związek, mogą być w tym trudnym czasie bardzo pomocne. 

jak poradzić sobie z rozstaniem gdy nadal kochamy

Jak poradzić sobie z rozstaniem, gdy są dzieci?

Jeśli dochodzi do rozstania pary, która ma dzieci, priorytetem powinno być zminimalizowanie ich stresu związanego z trudną sytuacją, która dotknęła rodziców. Współpraca i utrzymanie stabilnych, zdrowych relacji z byłym partnerem są najważniejsze dla dobra dzieci. Profesjonalna pomoc psychologiczna może być korzystną opcją zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Ważne, aby pamiętać o otwartości i uczciwości w komunikacji z najmłodszymi, dostosowanej do ich wieku i poziomu dojrzałości.

Jakie działania warto podjąć po rozstaniu?

Wsparcie ze strony bliskich odgrywa istotną rolę w procesie terapeutycznym po rozstaniu. Utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi na pewno pomoże Ci odzyskać wiarę w siebie, a także da motywację do dalszego działania. Powrót do równowagi emocjonalnej nie jest łatwy i należy dać sobie odpowiednią ilość czasu, aby w swoim własnym tempie uporać się z trudną sytuacją. 

Rozstanie, choć bolesne, może być również okazją do osobistego rozwoju. Wielu terapeutów zaleca wyznaczanie nowych celów życiowych i pracę nad własnym rozwojem jako formę terapii. Zajęcia, które poprawiają samopoczucie, jak sport, medytacja czy nauka zupełnie nowych umiejętności, mogą przynieść ulgę i poprawić jakość życia po rozstaniu.

Jeśli czujesz, że ze względu na długi staż związku, dzieci, silne przekonanie co do wartości relacji i łączących Was uczuć chcesz zawalczyć o naprawę związku, możesz rozważyć skorzystanie z programu wsparcia jak odzyskać ex, w którym pomagamy odzyskać ukochaną osobę. To strategia, która jest indywidualnie dopasowana przez psychologów oraz ekspertów do konkretnej sytuacji życiowej, z uwzględnieniem wszystkich ważnych aspektów, takich jak analiza i wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów, otwartość na zmiany chęć do pracy nad sobą oraz wdrożenie specjalnego planu naprawczego.