Jak sobie radzić z zazdrością?

Uczucie zazdrości jest znane chyba każdemu z nas. To reakcja na zagrożenie utraty kogoś/czegoś ważnego bądź też poczucie, że ktoś inny posiada, coś, czego mocno pragniemy. Odrobina zazdrości — tzw. “zdrowa zazdrość” jest naturalnym uczuciem, o które nie trzeba się obawiać. Jednak gdy staje się ona w chorobliwą i dominującą emocją w życiu, a szczególnie w związku (zarówno partnerskim, jak i małżeńskim, a nawet przyjacielskim), potrafi zrujnować nawet najgłębsze uczucia. Jak radzić sobie z zazdrością o partnera i zacząć budować silny związek oparty na wzajemnym zaufaniu? Poznaj kilka naszych wskazówek. 

bezplatne szkolenie.png

Czym jest chorobliwa zazdrość? Dlaczego jest niebezpieczna?

Chorobliwa zazdrość to stan, w którym osoba doświadcza nadmiernego lęku (przed utratą miłości, uwagi czy też zainteresowania drugiej osoby) i podejrzeń wobec partnera, nawet bez podstawnych dowodów. Najczęściej objawia się potrzebą kontrolowania każdego ruchu partnera, przesadnym analizowaniem rozmów czy sprawdzaniem jego wiadomości. Co więcej, osobie dotkniętej chorobliwą zazdrością mogą nieustannie towarzyszyć myśli dotyczące zdrady przez drugą połówkę, a także ciągła potrzeba porównywania się z innymi ludźmi (w przypadku kobiet najczęściej jest to porównywanie się do innych kobiet — również byłych partnerek swojego męża/chłopaka). 

Nie można również pominąć faktu, że chorobliwa zazdrość u partnera wpływa również często na prywatność drugiej osoby — może ona zostać naruszana poprzez sprawdzanie telefonu (nie tylko SMSów, ale także mediów społecznościowych), a nawet ograniczanie kontaktów z przyjaciółmi czy rodziną. 

Choć taka postawa może wynikać z traum z przeszłości lub braku pewności siebie, w dłuższej perspektywie niszczy wzajemne zaufanie i prowadzi do konfliktów.

Dlaczego chorobliwa zazdrość w związku może być tak destrukcyjna? Przede wszystkim powoduje, że jedna ze stron czuje się uwięziona, pozbawiona przestrzeni osobistej. Może to również wpływać na poczucie własnej wartości osoby zazdrosnej, która zaczyna postrzegać siebie jako niewystarczająco dobrą dla partnera. Taki cykl negatywnych emocji trudno przerwać bez świadomej pracy nad sobą. Dlatego w takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, takim jak terapeuta czy psycholog. 

chorobliwa zazdrość

Jak radzić sobie z zazdrością o partnera? X wskazówek

Przede wszystkim należy pamiętać, że radzenie sobie z zazdrością wymaga świadomości i chęci do zmiany. Może to być nieco większym wyzwaniem, jednak w dłuższej perspektywie może pomóc przetrwać kryzys małżeński czy też na nowo odbudować zdrowy związek. 

Komunikuj się z partnerem

Podstawą każdego udanego i długotrwałego związku jest szczera rozmowa. Opowiedz swojej drugiej połówce o swoich uczuciach. Pamiętaj jednak, żeby go/jej nie obwiniać. Zamiast mówić: “Zawsze flirtujesz z innymi kobietami/mężczyznami”, powiedz “Czuję się niepewnie i niekomfortowo, kiedy rozmawiasz w taki sposób z innymi”. Dzięki takiej otwartej komunikacji, bez rzucania oskarżeń, budujesz przestrzeń do wspólnego rozwiązywania problemów. 

Pracuj nad swoją samooceną

Bardzo często chorobliwa zazdrość wynika z braku wiary w siebie. Zastanów się, co mogłoby wzmocnić Twoją samoocenę. Może warto znaleźć nowe hobby? Pójść na siłownię? Zacząć biegać lub nauczyć się czegoś nowego, jak obcy język czy taniec? Silniejsza pewność siebie zmniejsza potrzebę porównywania się z innymi i lęk przed utratą partnera. Dodatkowo może także być czynnikiem zapobiegającym pierwszym oznakom braku zainteresowania drugiej połówki.  

Nie szukaj na siłę powodów do zazdrości

Jak to mówią: “Nie szukaj problemu tam, gdzie go nie ma”. Co się przez to rozumie? Nie wymyślaj sobie w głowie wyimaginowanych scenariuszy, które nigdy nie będą miały miejsca. Nie dopuszczaj do siebie złych myśli, przypuszczeń czy innych domysłów. Wiemy, że może to być nie lada wyzwaniem. Dlatego jeśli sam nie dasz sobie z tym rady, porozmawiaj z kimś bliskim. “Osoba trzecia” może pomóc Ci popatrzeć na całą sytuację z innej perspektywy oraz uświadomić, że Twoja reakcja jest przesadna. 

bezpłatny webinar (1).jpg