style przywiązania

Style przywiązania i ich wpływ na relacje

Każdy z nas buduje relacje z innymi ludźmi, lecz w inny sposób się do nich przywiązuje. Wiadomo, że inaczej będzie wyglądała relacja z rodzicami, inaczej ze znajomymi, a jeszcze inaczej z partnerem/ką, gdzie podstawą jest bliskość. Aby wiedzieć, w jaki sposób się przywiązujemy, należy poznać 4 style przywiązania, które kształtują nasze podejście właśnie do bliskości, intymności, zaufania, a także budowania więzi. To one są fundamentem, na którym opierane są relacje z partnerami, rodziną i przyjaciółmi. Dlatego w poniższym artykule przyjrzymy się, jakie są główne style przywiązania, skąd się biorą, jak wpływają na nasze relacje oraz jak możemy je świadomie kształtować.

bezpłatny webinar.jpg

Jakie znaczenie mają style przywiązania w związku?

Styl przywiązania kształtuje się już na wczesnym etapie dzieciństwa — wpływa na niego utrata matki, ojca bądź innego opiekuna.  Nie chodzi tutaj tylko o fizyczną utratę (w przypadku śmierci). Mówiąc “utrata” mamy na myśli sytuacje, w których rodzice (bądź opiekunowie) nie poświęcali dziecku wystarczająco dużo uwagi/czasu w momentach, w których bardzo tego potrzebowało. Zwykle chodzi tutaj o czas rozwoju emocjonalnego — dojrzewania. Niestety taki brak wsparcia rzutuje na partnerskie relacje w przyszłości. Definiuje to, jak podchodzimy do tematu bliskości — czy jest nam potrzebna, czy wręcz przeciwnie oraz różnych innych sytuacji w relacji romantycznej. Innymi słowy, styl przywiązania w dzieciństwie w dużym stopniu wpływa na budowanie relacji z partnerem w dorosłości

Jakie więc wyróżniamy style przywiązania w związku? Otóż istnieją 4:

  • bezpieczny styl przywiązania, 

  • unikowy styl przywiązania,

  • lękowo-ambiwalentny styl przywiązania,

  • zdezorganizowany styl przywiązania. 

4 style przywiązania

Poniżej przyglądamy się każdemu z nich, aby łatwiej było rozpoznać, który styl przywiązania dotyczy Ciebie samego. 

Bezpieczny styl przywiązania

Ludzie z bezpiecznym stylem przywiązania czują się komfortowo zarówno w bliskości, jak i w samotności — nie odczuwają lęku przed brakiem relacji. W dzieciństwie mieli stabilne, pełne wsparcia relacje z opiekunami, co pozwoliło im rozwijać pozytywne poczucie wartości oraz zaufanie do innych. W dorosłych relacjach osoby te potrafią budować zdrowe, satysfakcjonujące więzi, pełne zaufania i wzajemnego wsparcia. Dodatkowo jeśli związek nie będzie taki, jak być powinien (dla nich), nie będą za wszelką cenę go ratować. 

Unikowy styl przywiązania

Osoby z tym stylem przywiązania unikają bliskości emocjonalnej i starają się być samowystarczalne. W dzieciństwie mogły doświadczać emocjonalnej obojętności ze strony opiekunów, co nauczyło je polegać wyłącznie na sobie. Często oznacza to, że w dorosłym życiu osoby te mogą unikać zaangażowania emocjonalnego i budować dystans w relacjach, nawet jeśli są w związku. Co więcej, mają bardzo niski poziom zaufania do innych, przez co czasami mogą czuć się nieswojo w bliskości z innym człowiekiem. Zwykle na pierwszym miejscu jest u nich praca, obowiązki i własny rozwój, co sprawia, że potrzeba głębszej relacji schodzi na drugi plan. Stanowczo osoby z unikowym stylem przywiązania wolą rozwiązywać swoje problemy samodzielnie. Próbę pomocy mogą potraktować jako narzucanie się. 

Lękowo-ambiwalentny styl przywiązania

Ten styl charakteryzuje się silnym pragnieniem bliskości i jednoczesnym lękiem przed odrzuceniem. Osoby z lękowo-ambiwalentnym stylem przywiązania często odczuwają potrzebę ciągłego zapewniania ich o miłości, mogą być nadmiernie zazdrosne lub zaborcze w związkach. Wynika to z doświadczeń z dzieciństwa, gdzie opiekunowie byli niestali w okazywaniu miłości i wsparcia, a dodatkowo nie nieśli pomocy dziecku, kiedy tego potrzebowało. To z kolei przenosiło się na odczuwanie niepewności, która towarzyszyć może w późniejszym życiu miłosnym.  

Taka osoba bardzo często zaspokaja potrzeby drugiej osoby kosztem swoich własnych. Obawia się, że nie da sobie rady bez partnera, przez co chce go zatrzymać za wszelką cenę. Dlatego nawet po rozstaniu zastanawia się, jak wrócić do byłej partnerki bądź partnera. Lecz, czy powrót do ex jest możliwy? Poznaj naszą metodę 4 kroków jak odzyskać ex, która być może pozwoli Ci na odzyskanie miłości życia. Jedna ważna zasada: musisz być pewien/a, że chcesz ją/go odzyskać! Jeśli tak jest, to śmiało skontaktuj się z nami!

Zdezorganizowany styl przywiązania

Ten ostatni styl przywiązania objawia się chaotycznym podejściem do relacji. Osoby te mogą jednocześnie pragnąć bliskości i jej unikać, co często prowadzi do wewnętrznego konfliktu i trudności w budowaniu stabilnych więzi. Styl ten rozwija się najczęściej w wyniku traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa, takich jak przemoc czy zaniedbanie — po prostu braku poczucia bezpieczeństwa.

bezpłatny webinar (1).jpg