Brak komunikacji w związku - jak nad tym pracować?

Pewnie nie raz usłyszałeś, że komunikacja w związku to podstawa, ponieważ bez niej ciężko zbudować wzajemny szacunek, zrozumienie czy też poczucie bliskości. Wiemy, że wydawać się to może banalne i oczywiste, to niestety nie dla wszystkich. Wiele par spotyka się z problemem braku komunikacji w związku, choć nie do końca są tego w pełni świadomi. Jak rozpoznać, że ten problem dotyczy właśnie Was? I co najważniejsze — jak poprawić komunikację w związku, aby relacja mogła dalej się rozwijać? Poznaj nasze wskazówki. 

bezplatne szkolenie.png

Skąd biorą się problemy z komunikacją w związku?

Każdy związek to unikalna mieszanka osobowości, doświadczeń i oczekiwań — w końcu każde z Was pochodzi z różnych środowisk i ma różne przyzwyczajenia oraz potrzeby. Z tego właśnie powodu przyczyny problemów z komunikacją mogą być różne, jednak do tych najczęstszych należą:

  1. Różne style komunikacji – jedna osoba woli otwarcie rozmawiać o uczuciach, a druga unika trudnych tematów.

  2. Zaniedbanie rozmów – w codziennym zabieganiu i nadmiarze obowiązków, może brakować czasu na szczere rozmowy. To z koli prowadzi do oddalenia się od siebie.

  3. Niewłaściwe sposoby wyrażania emocji – krytyka, sarkazm czy unikanie rozmów o problemach mogą tylko pogłębiać konflikt.

  4. Nieporozumienia wynikające z różnych oczekiwań – brak jasnych ustaleń co do wspólnych celów lub ról w związku może rodzić frustrację.

problemy z komunikacją w związku

Jak poprawić komunikację w związku? 5 wskazówek

Pamiętaj, że brak komunikacji w związku może być jedną z przyczyn rozstania. Dlatego jeśli zauważasz ten brak w swoim związku, warto zacząć działać. Jak? Stosując się do naszych wskazówek.

1. Naucz się słuchać i skupiać na sobie nawzajem

Przede wszystkim skup się na tym, co mówi druga osoba — bez przerywania czy oceniania. Odłóż na bok telefon, wyłącz telewizor i inne rozpraszacze. Pokaż, że chcesz jej wysłuchać. Staraj się zrozumieć emocje partnera, zadawaj pytania i okazuj empatię. Ważne jest, by partner czuł się wysłuchany i zrozumiany.

2. Kontroluj emocje

Kiedy czujesz, że rozmowa przybiera zły tor, że możesz zaraz wybuchnąć i powiedzieć coś, czegoś będziesz żałować, powiedz stop. Weź kilka głębokich wdechów, a najlepiej idź się przewietrzyć (chociażby na balkon). Daj sobie chwilę na ochłonięcie i popatrzenie na całą sytuację raz jeszcze. Pamiętaj jednak, aby zakomunikować partnerowi/ce, że to nie ucieczka, a tylko chwilowa przerwa. 

3. Unikaj krytyki i oskarżeń

Zamiast mówić: „Nigdy mnie nie słuchasz”, powiedz: „Czuję się zlekceważona, gdy nie zwracasz uwagi na to, co mówię”. Używaj zdań zaczynających się od „ja”, by wyrażać swoje uczucia i potrzeby, a nie oskarżać drugą osobę. Wówczas partner/ka poczują, że zależy Ci na wzajemnym porozumieniu, a nie tylko na wytykaniu im błędów. 

4. Zadbaj o to, aby rozmawiać w dobrym momencie

Oczywiście nie chodzi o to, aby czekać na “specjalną” okazję, aby porozmawiać. Jeśli jednak chcesz poruszyć jakiś ważny dla Ciebie temat, warto upewnić się, że druga osoba  nie miała ciężkiego dnia w pracy lub czuje się w porządku. Dzięki temu łatwiej będzie Wam szczerze porozmawiać. 

5. Pracuj nad zaufaniem 

Bądź szczery wobec partnera/ki, dotrzymuj słowa i okazuj wsparcie w trudnych chwilach. Jeśli wiesz, że zawaliłeś, powiedz szczere “przepraszam”. Gdy zaufanie zostanie odbudowane, łatwiej będzie rozmawiać na trudniejsze tematy. Co więcej, dzięki temu niejeden kryzys w małżeństwie czy związku partnerskim zostanie zażegnany. 

bezpłatny webinar (1).jpg