fazy po rozstaniu

Etapy żałoby po rozstaniu. Jakie są fazy u kobiet i u mężczyzn?

Rozstanie to jedno z najbardziej wymagających pod względem emocji doświadczeń życiowych, jakie człowiek może przeżyć. Konfrontacja z rzeczywistością i poczuciem straty może być niezwykle bolesna. Proces radzenia sobie z rozstaniem, podobnie jak żałoba po stracie bliskiej osoby, składa się z kilku etapów emocjonalnych i psychologicznych. Chociaż istnieją pewne uniwersalne aspekty związane z żałobą po rozstaniu, badania pokazują, że kobiety i mężczyźni mogą przechodzić przez te fazy w różny sposób.

Fazy po rozstaniu w ujęciu ogólnym

Model żałoby Elisabeth Kübler-Ross, początkowo stworzony dla osób przeżywających żałobę po śmierci bliskiej osoby, jest często przywoływany także w kontekście zakończenia związku. Wyróżnia się w nim 5 głównych etapów:

  1. Zaprzeczenie - unikanie prawdy o rozstaniu, duża nadzieja na powrót;

  2. Gniew – złość na partnera, siebie lub sytuację;

  3. Targowanie się – próby negocjacji z partnerem, by uratować związek;

  4. Depresja – głęboki smutek i uczucie beznadziei;

  5. Akceptacja – pogodzenie się z rzeczywistością i planowanie przyszłości.

Badania wskazują, że istnieją pewne różnice w sposobie, w jaki mężczyźni i kobiety przeżywają te etapy. Wynikają one z wielu czynników, takich jak społeczne oczekiwania, inne sposoby przetwarzania emocji, a także indywidualne doświadczenia życiowe

Jakie są etapy po rozstaniu u kobiet?

Jak wyglądają poszczególne fazy po rozstaniu z perspektywy kobiet? Przyjrzyjmy się najbardziej charakterystycznym cechom.

1. Szok i zaprzeczenie - największe natężenie emocji

Badania pokazują, że kobiety częściej reagują silnie emocjonalnie tuż po rozstaniu, co jest wynikiem wysokiego poziomu empatii i emocjonalnego zaangażowania w związki W tej fazie kobiety mogą unikać myślenia o rozstaniu, wierząc, że sytuacja się odwróci.

2. Intensywny smutek i żal

Wskazuje się, że kobiety mają większą tendencję do wyrażania swoich emocji, co pomaga im przetworzyć ból, jakiego doświadczają. Faza ta może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i charakteryzuje się płaczem, smutkiem, a czasem epizodami depresji.

3. Gniew i poszukiwanie wsparcia

Gniew i złość pojawiają się jako naturalna reakcja na poczucie straty i niesprawiedliwości. Kobiety mogą obwiniać partnera za rozpad związku lub samą siebie za popełnione błędy. Badania sugerują, że w tej fazie kobiety mogą angażować się w rozmowy z przyjaciółmi i rodziną, szukając wsparcia emocjonalnego.

4. Budowanie życie na nowo

W fazie rekonstrukcji kobiety zaczynają odbudowywać swoje życie bez partnera. Koncentrują się na rozwoju osobistym, karierze lub pasjach, które mogły być zaniedbane podczas związku. Badania pokazują, że kobiety często szybciej odnajdują nowe cele i sens życia po rozstaniu niż mężczyźni.

5. Akceptacja i spokój wewnętrzny

Ostatecznie, kobiety osiągają etap akceptacji, gdzie zaczynają czuć się komfortowo z myślą o przyszłości bez byłego partnera. Mogą nawiązywać nowe znajomości i otwierać się na nowe związki. Ten etap jest najważniejszy dla pełnej regeneracji emocjonalnej.

etapy żałoby po rozstaniu

Fazy po rozstaniu u faceta: na czym polegają różnice?

W jaki sposób mężczyźni przeżywają poszczególne etapy żałoby po rozstaniu? Sprawdź najważniejsze różnice.

1. Zaprzeczanie rzeczywistości - więcej obojętności

Podobnie jak kobiety, mężczyźni również przechodzą przez fazę zaprzeczenia i szoku. Jednak badania wskazują, że mężczyźni mogą mniej otwarcie wyrażać swoje emocje w tej fazie, co może prowadzić do pozornego spokoju lub obojętności.

2. Tłumienie emocji

Mężczyźni często tłumią swoje emocje, co może skutkować problemami z radzeniem sobie z rozstaniem na późniejszych etapach. W tej fazie mężczyźni unikają konfrontacji z uczuciami na różne sposoby: rzucając się w wir pracy, spędzając czas na treningach czy szukając innych rozpraszaczy. 

3. Gniew i frustracja

Faza gniewu u mężczyzn może być bardziej wybuchowa niż u kobiet. Mężczyźni odczuwają wtedy wzmożoną frustrację, mogą obwiniać byłą partnerkę lub samego siebie. Również na tym etapie często angażują się w aktywności, które pozwalają im wyładować złość, takie jak sport czy praca po godzinach.

4. Izolacja i refleksja

W tej fazie mężczyźni wycofują się, co może prowadzić do dłuższej izolacji społecznej. Wykorzystują ten czas na refleksję nad związkiem, swoimi błędami i tym, co mogli zrobić inaczej. Izolacji towarzyszą uczucie samotności i smutku.

5. Akceptacja i nowy początek

Mężczyźni osiągają etap akceptacji, kiedy zaczynają stopniowo godzić się z faktem rozstania. Badania pokazują, że w wielu przypadkach potrzebują więcej czasu na dojście do prawidłowego stanu równowagi emocjonalnej niż kobiety, ale również osiągają spokój i gotowość na nowe wyzwania.

Etapy po rozstaniu u mężczyzn i kobiet: zrozum różnice

Rozstanie to skomplikowany proces, który składa się z kilku etapów żałoby. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przeżywają te fazy, choć mogą doświadczać ich w różny sposób. Zrozumienie tych różnic może pomóc w lepszym radzeniu sobie z towarzyszącymi uczuciami, a także wspieraniu siebie nawzajem w trudnych chwilach. 

Wiele osób nie może pogodzić się z rozstaniem z drugą połówką, ponieważ relacja trwała długo, mają razem dzieci, a dobre wspomnienia o wspólnie spędzonych chwilach i przywiązanie są zbyt silne, aby tak łatwo rezygnować ze związku. 

W Instytucie Związków stworzyliśmy trwający 90 dni program wsparcia strategicznego dla wszystkich, którzy chcą odzyskać ukochaną osobę, mimo tego, że ona nie chce już do nich wracać. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i chcesz przekonać się, czy program jest czymś dla Ciebie, dowiedz się więcej o metodzie, jak odzyskać ex w 4 krokach i skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z jednym z naszych ekspertów.