kto powinien się pierwszy odezwać po kłótni

Kto powinien się pierwszy odezwać po kłótni i jak zacząć rozmowę?

Po kłótni wielu z nas zastanawia się, kto powinien zrobić pierwszy krok w kierunku pojednania. Psychologowie zgodnie twierdzą, że odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od kontekstu. Ważne jest, aby obie strony były gotowe do konstruktywnej rozmowy.  Jak zacząć rozmawiać po kłótni i na nowo dbać o komunikację w związku? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki.

bezpłatny webinar.jpg

Kto powinien się pierwszy odezwać po kłótni?

Osoba, która czuje się bardziej odpowiedzialna za kłótnię lub ma większą zdolność do inicjowania rozmowy, powinna podjąć ten pierwszy krok. To nie oznacza jednak, że druga strona powinna czekać bezczynnie. Najważniejsza jest gotowość do rozwiązania konfliktu i poprawy relacji. Jeśli czujesz, że udało Ci się już przetrawić pierwsze intensywne emocje, warto na spokojnie zacząć dialog z partnerem/partnerką. 

Jak zacząć rozmawiać po kłótni?

Rozpoczęcie rozmowy po kłótni może być trudne, zwłaszcza kiedy wciąż odczuwasz dużo silnych, często sprzecznych uczuć i emocji. Jak sobie to ułatwić?

1. Przygotuj się pod kątem emocjonalnym

Upewnij się, że jesteś w stanie kontrolować swoje emocje i jesteś gotowy/a na konstruktywną rozmowę. Jeśli potrzebujesz czasu, aby się uspokoić, daj sobie ten czas, zanim zaczniesz rozmowę.

2. Wybierz odpowiedni moment

Znajdź czas i miejsce, gdzie oboje możecie spokojnie porozmawiać bez żadnych rozpraszaczy. Unikaj rozmów w pośpiechu lub w stresujących momentach.

3. Zacznij od przeprosin

Jeżeli czujesz się winny/a, przeproś za swoje zachowanie. Możesz powiedzieć np. „Przepraszam za to, co powiedziałem/am. Chciałbym/abym porozmawiać o tym, co się stało”. Ważne jest, aby przeprosiny były szczere i nie zawierały słów ale", które mogłyby zniwelować ich wartość.

4. Wyraź swoje uczucia

Opisz swoje uczucia w sposób, który nie obwinia drugiej osoby, np. „Czułem/a się zraniony/a, gdy...”. Unikaj oskarżycielskiego tonu i skup się na wyrażeniu swoich własnych emocji i potrzeb.

5. Słuchaj uważnie

Daj drugiej osobie szansę na wyrażenie swoich uczuć i myśli. Staraj się słuchać aktywnie, nie przerywając i nie oceniając.

jak zacząć rozmawiać po kłótni

Korzyści z rozwiązania konfliktu - szczera rozmowa początkiem do zbudowania porozumienia

Rozwiązywanie konfliktów w konstruktywny, oparty na rozsądku i wzajemnym szacunku przynosi wiele korzyści dla relacji - również długoterminowych. Należą do nich między innymi:

  • Zwiększenie zaufania. Pokazujesz partnerowi/partnerce, że zależy ci na relacji i jesteś gotowy/a na pracę nad problemami;

  • Poprawa komunikacji. Nauczysz się lepiej komunikować swoje potrzeby i słuchać potrzeb partnera;

  • Wzmacnianie więzi. Każde skuteczne rozwiązanie konfliktu może zbliżać partnerów do siebie i wpływać pozytywnie na ich więź emocjonalną.

Nie przekreślaj swojego związku

Chcesz pracować nad swoją relacją mimo wielu konfliktów i finalnie - rozstania? Dobrym rozwiązaniem może być metoda jak odzyskać ex w 4 krokach, czyli baza naszego opracowanego przez ekspertów programu, w którym pomagamy odzyskać ex. 

Jeżeli rozstaliście się, ale wciąż kochasz ex, byliście w długoletnim związku, a dodatkowo wierzysz w siłę i wartość tej relacji, umów się na bezpłatną konsultację i rozważ przystąpienie do programu. 

Sprawdź również nasz artykuł o tym, czy warto do siebie wrócić po rozwodzie.

bezpłatny webinar (1).jpg